Sztuczna henna- co to jest?
Sztuczna henna, zwana też parafenylenodiaminą (PPD), to jeden z najczęstszych wyzwalaczy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. PPD wchodzi m.in. w skład farb do włosów (najwięcej stwierdza się jej w farbach kasztanowych i czarnych), tuszów do czasowego tatuażu czy tkanin ubraniowych i tapicerskich.
Alergia na sztuczną hennę- objawy Reakcja alergiczna na sztuczną hennę występuje zazwyczaj po 48-72 godz. od ufarbowania włosów, brwi czy wykonania tatuażu. Jej głównym objawem jest swędzenie. Rzadziej pojawiają się ciężkie zmiany skórne. Okazjonalnie może jednak dojść do reakcji natychmiastowej (w kilka min. do kilku godz. od kontaktu z czynnikiem uczulającym). Obserwuje się wówczas:
- -swędzenie;
- -pokrzywkę;
- -duszność;
- -ucisk w klatce piersiowej;
- -świszczący oddech;
- -zaburzenia rytmu serca;
- -spadek ciśnienia krwi;
- -napadowy kaszel.
Pamiętaj! Takie objawy zagrażają zdrowiu i życiu. W przypadku ich wystąpienia trzeba wezwać pogotowie. Sztuczna henna- jak unikać alergenu? By uchronić się przed reakcjami alergicznymi, przed zastosowaniem koloryzacji należy zawsze sprawdzać, czy odrobina farby nałożona za uchem nie wywołuje zmian skórnych. Jeśli uczulenie na PPD jest potwierdzone, powinno się używać farb naturalnych lub pozbawionych tego składnika. Fryzjerom z alergią na sztuczną hennę zalecana jest zmiana pracy.
Uwaga na alergeny podobne do PPD Osoby uczulone na sztuczną hennę mogą mieć także alergię na niektóre leki znieczulające oraz sulfonamidy. Jeśli uczula cię parafenylenodiamina, nie zapomnij powiedzieć o tym lekarzowi, dentyście oraz ? rzecz jasna ? osobie zajmującej się twoimi włosami.
Źródła:
https://www.mp.pl/artykuly/15884,parafenylenodiamina-sztuczna-hennahttps://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/106933,alergia-na-parafenylodwuamine-sztuczna-henne Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900022