Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Jak unikać alergenów grzybów pleśniowych?
Jak unikać alergenów grzybów pleśniowych?
Alergeny grzybów pleśniowych są częstą przyczyną uczuleń. Sprawdź, jak się ich wystrzegać.
Jak unikać alergenów grzybów pleśniowych?

Alergeny grzybów pleśniowych są częstą przyczyną uczuleń. Sprawdź, jak się ich wystrzegać.

Pamiętaj!

  • Śledź kalendarz pylenia. Wysokie stężenia zarodników grzybów pleśniowych zewnątrzdomowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium notuje się w powietrzu atmosferycznym od połowy czerwca do końca września. W czasie intensywnego zarodnikowania, staraj się ograniczać dłuższe aktywności na powietrzu. Stosuj także metody unikania alergenów, o których piszemy poniżej.
  • Nie podejmuj robót w ogrodzie, takich jak np. koszenie trawnika, grabienie opadłych liści czy praca z kompostem. Jeśli musisz je wykonać, po powrocie do domu weź prysznic, aby spłukać zarodniki grzybów pleśniowych, które osiadły na twojej skórze i włosach.
  • Pleśń może się również rozwijać w wilgotnych mieszkaniach, np. za tapetami, pod wykładzinami, w ziemi doniczkowej, nawilżaczach powietrza czy klimatyzatorach. Dlatego w domu utrzymuj wilgotność poniżej 60 proc.
  • Działaj szybko. Jeśli dywan, podłoga lub inne miejsce w mieszkaniu zostanie zalane, wysusz je w ciągu 48 godzin.
  • Dbaj o niską wilgotność i dobrą wentylację w łazience i kuchni. Przechowuj warzywa w lodówce, szybko usuwaj odpadki kuchenne, łatwo psujące się owoce i inne produkty z nalotem pleśni.
  • Jeśli zauważysz pleśń na szkle, plastiku czy kafelkach, wyczyść ją. Nie dopuść, aby rozwinęła się ponownie. W trudniejszych przypadkach, warto powierzyć jej usunięcie profesjonalnej ekipie.
  • Pleśń nierzadko rozwija się także w piwnicy. Spraw, aby również w tym pomieszczeniu było sucho. Wybierz podłogę z materiału odpornego na wilgoć. Zwróć także uwagę na to, co i jak przechowujesz. Pleśń może występować na starych papierach, pościeli i ubraniach. Aby tego uniknąć, trzymaj wszystko w szczelnych opakowaniach i pojemnikach.
  • Ponadto zrezygnuj z przebywania i podejmowania pracy w miejscach, w których będziesz szczególnie narażony na alergeny grzybów pleśniowych. Należą do nich np. kwiaciarnie, szklarnie czy sklepy ze starociami.

Źródła:


http://www.webmd.com/allergies/ss/ways-to-reduce-mold-allergies-slideshow
https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/praktyczne-porady/

PL/ZI/1709/0089

Inne porady
Porady
Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.