Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o alergii, ale okazało się nieprawdą.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o alergii, ale okazało się nieprawdą.
Wokół alergii narosło wiele mitów. Nic dziwnego, bo niekiedy schorzenia z nią związane wciąż pozostają niezbadane. Przedstawiamy, a przede wszystkim obalamy 5 najpopularniejszych mitów, dotyczących alergii.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o alergii, ale okazało się nieprawdą.


MIT 1: Wszyscy ludzie nie tolerują glutenu
Moda na bezglutenowe produkty i diety nijak ma się do stanu faktycznego. W rzeczywistości tylko u niewielkiej części osób dochodzi do rozwoju celiakii. Dotyczy ona od 1 do 3% ludzi. Część z nas faktycznie ma nadwrażliwość na gluten, która objawia się wzdęciami, biegunkami, ale kwestie te należy wyraźnie rozgraniczyć.

MIT 2: Zwierzę z krótką sierścią jest dobre dla alergika
Nieprawda, ponieważ sama sierść nie jest alergenem. Uczula wszystko to, co się w niej znajduje a mianowicie martwy naskórek, ślina, mocz. Często podstawowym zaleceniem przy tego rodzaju nadwrażliwości jest unikanie alergenu, ale nie oznacza to, że trzeba natychmiast pożegnać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Czasem wystarczy tylko bardziej wzmożona higiena.

MIT 3: Im czyściej, tym lepiej
Jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat alergii. Niestety również mocno szkodliwych. Przesadna dbałość o sterylność otoczenia nie tylko nie poprawia stanu alergików, ale wręcz przyczynia się do rozwoju. Według tak zwanej hipotezy higieny organizm, który pozbawiony jest kontaktu z prawdziwymi zagrożeniami, takimi jak bakterie, czy grzyby, prowokuje sam siebie do walki z czynnikami nieszkodliwymi, a zatem z pyłkami roślin, czy też składnikami pożywienia.

Mit 4: Wystąpienie jednej alergii chroni przed innymi
Niestety nie. Zazwyczaj wystąpienie jednej alergii zwiększa podatność na wystąpienie kolejnej. Dzieje się tak w przypadku alergii krzyżowych. Na przykład, ludzie uczuleni na pyłki brzozy z dużym prawdopodobieństwem źle będą reagować na surowe jabłka czy gruszki.

MIT 5: Jeśli alergia nie wystąpiła w dzieciństwie, nie ma się czego obawiać
To ta teza sprawia, że tak wielu dorosłych ignoruje objawy alergii, uważając je za symptomy przeziębienia. To prawda, że większość uczuleń rozwija się przed trzydziestym rokiem życia, ale nie oznacza to, że nie wystąpią również w późniejszym okresie. Jeżeli więc zauważamy u siebie długotrwałe swędzenie, kaszel, katar lub opuchliznę, należy skontaktować się z lekarzem alergologiem.

Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900037

Inne porady
Porady
Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.