Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Wszystko, co musisz wiedzieć o alergii na brzozę

Wszystko, co musisz wiedzieć o alergii na brzozę

Kwiecień to czas intensywnego pylenia brzozy. Pyłki tego drzewa alergizują równie mocno jak trawy. To trudny czas dla alergików. Jakie są objawy uczulenia na brzozę? Jak sobie z nim radzić? Dowiesz się z naszego artykułu.

Lecznicza roślina - nie dla każdego

Brzoza znana jest ze swoich leczniczych właściwości. Jej sok zawiera mnóstwo witamin, soli mineralnych i innych cennych dla zdrowia substancji, wzmacnia odporność, łagodzi bóle i zapobiega anemii. Nie dla wszystkich jednak brzoza ma prozdrowotne właściwości. Osoby uczulone na jej pyłki mogą, zwłaszcza w kwietniu, doświadczać zaostrzenia objawów alergicznych.

Objawy alergii na brzozę

W kwietniu stężenie pyłków brzozy może osiągać bardzo wysokie wartości ze względu na okres kwitnienia. Jakie objawy świadczą o uczuleniu na to drzewo?

  • wodnisty katar,
  • świąd nosa,
  • uporczywe kichanie,
  • niedrożność nosa,
  • łzawienie,
  • zaczerwienienie oczu,
  • pieczenie spojówek.

U osób wrażliwych na pyłki brzozy może dojść do zaostrzenia objawów ze strony układu oddechowego. Mogą pojawić się duszności, napadowy kaszel czy ucisk w klatce piersiowej.

Alergia na brzozę a alergia krzyżowa

Alergia na pyłki brzozy często jest przyczyną występowania tzw. alergii krzyżowych. Ten rodzaj dolegliwości występuje wtedy, gdy osoba z alergią wziewną, np. na pyłek brzozy, doświadcza objawów uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Wśród produktów, które stanowią najczęstsze alergeny krzyżowe dla pyłków drzew, wymienia się jabłka, brzoskwinie, seler, marchew, ziemniaki i orzechy laskowe. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych. Dzięki temu będą wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych.

Pamiętaj, że nieleczona alergia może zaostrzać się w czasie, a objawy mogą stać się bardziej uciążliwe. Miej swoją alergię pod pełną kontrolą.

Źródła:
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-na-pylki-brzozy-objawy-alergii-na-pylki-brzozy-aa-BkRp-Lzf5-SuZG.html [dostęp: 7.03.2022]
  • https://www.hellozdrowie.pl/alergia-krzyzowa-tabela-alergenow-krzyzowych-i-praktyczne-informacje/ [dostęp: 7.03.2022]
  • https://www.medme.pl/artykuly/alergia-krzyzowa-rozpoznanie-i-tabele-reakcji-krzyzowych,67319.html [dostęp: 7.03.2022]
Copyright by UCB/VEDIM 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2022 03 PL-N-ZI-ALY-2200006