Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Wszystko, co musisz wiedzieć o alergii na pyłki olszy

Wszystko, co musisz wiedzieć o alergii na pyłki olszy

Wraz z nastaniem nowego roku rozpoczyna się alergia pyłkowa. Nadejście sezonu zwiastuje pojawienie się pyłków leszczyny. Tuż po nich zaczynają unosić się w powietrzu alergeny pyłków olszy. Są one, tuż po alergenach pyłków brzozy, najczęstszą przyczyną kataru siennego.

Kiedy występuje okres pylenia olszy? Jakie są objawy uczulenia na jej pyłki? Czy istnieje możliwość wystąpienia alergii krzyżowej? Jak unikać objawów alergii pyłkowej? Zapraszamy do lektury!

Okres pylenia
Pyłki olszy osiągają bardzo wysokie stężenie w powietrzu. Nie sposób określić konkretnego okresu pylenia. Olsza pyli zazwyczaj w marcu. Intensywność pylenia jest uzależniona od temperatury powietrza zimą i wczesną wiosną.

Objawy alergii pyłkowej
Objawy alergii na pyłki olszy pojawiają się nagle. Prawdopodobnie jest to spowodowane gwałtownym początkiem pylenia i tym samym wystąpieniem bardzo wysokich wartości stężenia pyłków w powietrzu. Dominują tutaj typowe objawy dla okresu alergicznego nieżytu nosa i spojówek.
Uczulonemu towarzyszy:

  • wodnista wydzielina,
  • świąd nosa,
  • kichanie,
  • łzawienie, zaczerwienienie i pieczenie spojówek.
WAŻNE! U osób z objawami niedrożności nosa mogą wystąpić objawy astmy. Wtedy pojawiają się m.in. duszności, kaszel, ucisk w klatce piersiowej.

Alergia krzyżowa
Uczuleniu może towarzyszyć alergia krzyżowa z pyłkami brzozy i leszczyny. A także z alergenami pokarmowymi. Są to m.in. jabłka, brzoskwinie i orzechy laskowe.

Jak unikać objawów alergicznych?
Zawsze należy sprawdzać kalendarz pylenia. Sezon pylenia olszy rozpoczyna się nagle, dlatego ważne jest słuchanie komunikatów dla alergików. Na spacery najlepiej wychodzić rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy jest najmniejsze stężenie pyłków olszy w powietrzu. Warto często wietrzyć mieszkanie, a w oknach zawiesić lekkie firanki, które zatrzymają pyłki olszy przed dostaniem się do pomieszczenia. W okresie pylenia lepiej zrezygnować z bukietów polnych kwiatów i traw. Przed sezonem pylenia warto zacząć przyjmować leki antyhistaminowe ? pomogą zapobiec nieprzyjemnym objawom alergicznym.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61629,pylek-olszy
  • https://www.odetchnijspokojnie.pl/pylek-olszy/
  • https://mamotoja.pl/uczulenie-na-pylki-olszy,alergie-artykul,17247,r1p1.html
Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2021 03.PL-N-ZI-ALY-2100002