Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Wszystko o AZS, co chcielibyście wiedzieć, ale nie mieliście kogo zapytać.

Wszystko o AZS, co chcielibyście wiedzieć, ale nie mieliście kogo zapytać.



Skóra atopowa. Co to takiego?
Atopowe zapalenie skóry (AZS), zwane też wypryskiem atopowym i egzemą, to tak naprawdę najpowszechniejsza alergia skórna. Wynika z uczulenia na czynniki środowiskowe zwane alergenami. Charakteryzuje się silnym swędzeniem i nadmierną suchością skóry oraz typowym umiejscowieniem wyprysku. W 85 proc. przypadków AZS pojawia się we wczesnym dzieciństwie (do 5. roku życia) i jak twierdzą naukowcy, ryzyko zachorowania jest tym większe, im większe problemy alergiczne mają rodzice.

Czy z AZS się wyrasta?
AZS to choroba przewlekła, mająca charakter nawrotowy. Często bywa jej przebieg jest trudny do przewidzenia. Szacuje się, że wyrasta z niej około 55%, ale u pozostałych będą utrzymywać się objawy, na dodatek połączone często z katarem siennym.

Skąd się wzięło AZS, czyli o przyczynach
AZS jest chorobą o podłożu genetycznym. Uszkodzona i przesuszona skóra traci swoją barierę ochronną, dlatego tak łatwo ulega podrażnieniom. Oprócz genów jednak, wpływ mają czynniki środowiskowe. Co więc sprawia, że objawy mogą się zaostrzyć? Udowodniono, że bardzo dużym czynnikiem ryzyka jest stres. Dotknięci chorobą powinni zatem minimalizować jego ilość w życiu codziennym. Niewłaściwa pielęgnacja to kolejna z przyczyn. Warto więc z uwagą dobierać preparaty, a także szczególnie dbać o higienę.

Objawy atopowego zapalenia skóry Wygląd zmian, czy też miejsca, w których się pojawiają, to kwestie indywidualne, zależne też od wieku, czy stanu skóry. Możemy jednak wyodrębnić pewne charakterystyczne objawy.
 
  • - u dzieci do 2. roku życia pierwszą oznaką AZS jest sucha, szorstka, swędząca skóra. Najmłodsi na swędzenie reagują niepokojem i rozdrażnieniem. Mają też problemy ze snem. Następnie na twarzy i dodatkowo na dalszych częściach kończyn, tułowiu i czasem w zgięciach stawowych pojawiają się pęcherzyki, grudki czy strupy z sączącą się wydzieliną;
  • - u dzieci do 12. roku życia występuje sucha i swędząca skóra. Pojawiają się suche, łuszczące się grudki na wewnętrznych częściach nadgarstków, łokci i kolan;
  • - AZS w okresie młodzieńczym i u dorosłych charakteryzuje się swędzeniem oraz pogrubiałą skórą. Suche, łuszczące się grudki mogą być obecne na całym ciele. U osób do 30.-40. roku występują przede wszystkim w zgięciach stawowych.
 

AZS i co dalej?
Jeśli zauważyłeś u siebie lub u bliskich niepokojące zmiany na skórze, koniecznie zgłoś się do lekarza. Nie każda z nich musi zwiastować przewlekłą chorobę, każdy ?sygnał? należy jednak sprawdzić. Specjalista nie tylko wyda diagnozę, ale przede wszystkim dobierze skuteczne sposoby leczenia i pielęgnacji.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/68143,atopowe-zapalenie-skory-czy-z-tego-sie-wyrasta
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/68157,czy-odczulanie-w-atopowym-zapaleniu-skory-jest-skuteczne
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/6225,atopowe-zapalenie-sklry-patomechanizm-diagnostyka-postpowanie-lecznicze-profila.html


  • Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900037