Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Z alergią w jednej ławce – o alergii w szkole 
Z alergią w jednej ławce – o alergii w szkole 
Przy pierwszej okazji skontaktuj się z wychowawcą swojego dziecka. Powiedz mu o alergii syna lub córki i omów objawy, na które powinien zwracać uwagę, a także wskaż, w jaki sposób na nie reagować. Poproś nauczyciela o listę potencjalnych alergenów – najbardziej prawdopodobne są kurz i roztocza, szczególnie na zasłonach okien, bibliotecznych mapach i książkach, a […]
Z alergią w jednej ławce – o alergii w szkole 

Przy pierwszej okazji skontaktuj się z wychowawcą swojego dziecka. Powiedz mu o alergii syna lub córki i omów objawy, na które powinien zwracać uwagę, a także wskaż, w jaki sposób na nie reagować. Poproś nauczyciela o listę potencjalnych alergenów - najbardziej prawdopodobne są kurz i roztocza, szczególnie na zasłonach okien, bibliotecznych mapach i książkach, a także w rzadko czyszczonych szczelinach parkietu. W starszych i dawno nieremontowanych placówkach warto również zwrócić uwagę, czy na ścianach, sufitach i w łazienkach nie zagnieździł się grzyb. Dowiedz się, jak często czyszczone są pomieszczenia i czy szkoła ma system filtracji powietrza.

Kolejnym alergenem mogą być detergenty i silne środki czyszczące do podłóg, okien i szkolnych mebli. Możesz zaproponować alternatywę w postaci środków hipoalergicznych i bezzapachowych. Również kwiaty doniczkowe, zdobiące parapety w szkole, mogą powodować reakcje alergiczne. Najczęściej spotykanymi roślinami w szkołach są paprocie, fikusy czy draceny. Odpowiednim wyborem do szkolnej klasy, w której uczą się alergicy, będą na przykład zielistki bądź trzykrotki. Jeśli dziecko cierpi na alergie pokarmowe, poproś stołówkę o listę alergenów i zapytaj o możliwość przygotowania indywidualnej diety, wykluczającej potrawy, które szkodzą twojemu dziecku.

Przygotuj swoje dziecko do rozpoczęcia nowego etapu w jego życiu. Wytłumacz, jak ważne jest mycie rąk i zmiana ubrania po przyjściu ze szkoły, a także poradź, jak radzić sobie w razie wystąpienia objawów. Skonsultuj się z innymi rodzicami alergików - wspólnie możecie wymienić się wskazówkami, przepisami na bezpieczne przekąski, a także informacjami na temat potencjalnych alergenów.

 

Źródła:

  1. https://ogrodlokalny.pl/rosliny-i-kwiaty-do-szkoly/ (Dostęp: 23.06.2023)
  2. https://roslinydomowe.pl/rosliny-do-szkol (Dostęp: 23.06.2023)
 

Copyright by UCB/VEDIM 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2023 06?PL-N-ZI-ALY-2300010

Inne porady
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Porady
Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.