Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Za miastem uważaj na pyłki leszczyny
Za miastem uważaj na pyłki leszczyny
Czy wiesz, że krzew leszczyny zaczyna pylić już w styczniu? Sprawdź, gdzie i kiedy stężenie jego pyłków jest największe.
Za miastem uważaj na pyłki leszczyny

Czy wiesz, że krzew leszczyny zaczyna pylić już w styczniu? Sprawdź, gdzie i kiedy stężenie jego pyłków jest największe.

Leszczyna rośnie w lasach, porębach i na polanach całego kraju. Pyłki tego krzewu na ogół pojawiają się w powietrzu w trzeciej dekadzie stycznia i są w nim obecne do końca marca. Objawy uczulenia na alergeny pyłku leszczyny występują nagle. Najczęstszym z nich jest katar. Rzadziej dochodzi do astmy i zapalenia spojówek.

Narażenie na styczność z pyłkiem leszczyny zazwyczaj nie jest duże, ponieważ w okresie jej pylenia większość czasu spędzamy w domu i przy zamkniętych oknach. Ponadto stężenia pyłków tego krzewu notowane w miastach nie są wysokie. Pamiętaj jednak, że zagrożenie objawami alergii zwiększa się, jeżeli pracujesz na powietrzu lub kiedy udajesz się na działkę, w pobliże sadów leszczynowych, za miasto czy do lasu.

Warto wiedzieć, że objawy uczulenia na pyłki leszczyny mogą utrzymywać się przez pewien czas po okresie pylenia. Wynika to z faktu, że alergeny wnosimy do mieszkań na odzieży i obuwiu. Nierzadko znajdują się także w kurzu domowym.

Uwaga, jeśli masz nadwrażliwość na pyłki leszczyny możesz mieć także alergię na pyłki brzozy i olszy. U części uczulonych stwierdza się także alergię na orzechy laskowe, ale również na jabłka, gruszki czy brzoskwinie.

Źródła:


http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57697,pylek-leszczyny
http://www.mp.pl/artykuly/15856,pylki-leszczyny-i-olchy
http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62825,reakcje-krzyzowe-u-chorych-z-uczuleniem-na-alergeny-pylku-roslin

Inne porady
Porady
Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.