Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Za miastem uważaj na pyłki leszczyny

Za miastem uważaj na pyłki leszczyny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Beatae quasi, iste obcaecati animi sit dolorem. Quidem amet perspiciatis delectus quod recusandae odio aliquam laudantium assumenda adipisci quaerat.

Czy wiesz, że krzew leszczyny zaczyna pylić już w styczniu? Sprawdź, gdzie i kiedy stężenie jego pyłków jest największe.

Leszczyna rośnie w lasach, porębach i na polanach całego kraju. Pyłki tego krzewu na ogół pojawiają się w powietrzu w trzeciej dekadzie stycznia i są w nim obecne do końca marca. Objawy uczulenia na alergeny pyłku leszczyny występują nagle. Najczęstszym z nich jest katar. Rzadziej dochodzi do astmy i zapalenia spojówek.

Narażenie na styczność z pyłkiem leszczyny zazwyczaj nie jest duże, ponieważ w okresie jej pylenia większość czasu spędzamy w domu i przy zamkniętych oknach. Ponadto stężenia pyłków tego krzewu notowane w miastach nie są wysokie. Pamiętaj jednak, że zagrożenie objawami alergii zwiększa się, jeżeli pracujesz na powietrzu lub kiedy udajesz się na działkę, w pobliże sadów leszczynowych, za miasto czy do lasu.

Warto wiedzieć, że objawy uczulenia na pyłki leszczyny mogą utrzymywać się przez pewien czas po okresie pylenia. Wynika to z faktu, że alergeny wnosimy do mieszkań na odzieży i obuwiu. Nierzadko znajdują się także w kurzu domowym.

Uwaga, jeśli masz nadwrażliwość na pyłki leszczyny możesz mieć także alergię na pyłki brzozy i olszy. U części uczulonych stwierdza się także alergię na orzechy laskowe, ale również na jabłka, gruszki czy brzoskwinie.

Źródła:
http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57697,pylek-leszczyny
http://www.mp.pl/artykuly/15856,pylki-leszczyny-i-olchy
http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62825,reakcje-krzyzowe-u-chorych-z-uczuleniem-na-alergeny-pylku-roslin