Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 5 sposobów na alergię na grzyby i pleśnie
5 sposobów na alergię na grzyby i pleśnie
Przyczyną alergii, szczególnie w okresie jesiennym, mogą być zarodki grzybów pleśniowych. Najczęściej uczulającymi pleśniami są Alternaria i Cladosporium. Najczęściej spotykamy je w przestrzeniach zamkniętych o dużej wilgotności takich jak łazienki, piwnice, strychy, a także parapety, kosze na śmieci czy klimatyzacja. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi grzybów i pleśni są nawilżacze powietrza, wysoka temperatura lub nieprawidłowa wentylacja. Alergia […]
5 sposobów na alergię na grzyby i pleśnie

Przyczyną alergii, szczególnie w okresie jesiennym, mogą być zarodki grzybów pleśniowych. Najczęściej uczulającymi pleśniami są Alternaria i Cladosporium. Najczęściej spotykamy je w przestrzeniach zamkniętych o dużej wilgotności takich jak łazienki, piwnice, strychy, a także parapety, kosze na śmieci czy klimatyzacja. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi grzybów i pleśni są nawilżacze powietrza, wysoka temperatura lub nieprawidłowa wentylacja. Alergia może jednak nas dotknąć nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach - źródłem pleśni zewnątrzdomowych mogą być opadłe liście, skoszona trawa czy siano.

Jakie są objawy alergii na grzyby i pleśnie?

Najczęstszymi symptomami alergii na grzyby pleśniowe są:

  • katar,
  • kichanie,
  • niedrożność i swędzenie nosa,
  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • alergiczne zapalenie spojówek,
  1. Zadbaj o odpowiednią wilgotność w Twoim mieszkaniu. Zrezygnuj z nawilżacza powietrza, a także roślin doniczkowych i przedmiotów, które mogą zbierać kurz i wilgoć: wykładzin, zasłon okiennych, a także dywaników i mat w łazience. Możesz także zainwestować w elektryczny osuszacz powietrza.
  1. Nie zapominaj o porządkach. Częste odkurzanie i ścieranie kurzy zapobiega osadzaniu się alergenów na płaskich powierzchniach w mieszkaniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na łazienkę, której wysoka wilgotność może sprzyjać rozwojowi pleśni. Pamiętaj o dokładnym czyszczeniu kafelków, wanny, kabiny i baterii prysznicowej.
  1. Regularnie czyść i opróżniaj lodówkę. Źródłem grzybów pleśniowych może być także przeterminowana lub źle przechowywana żywność. Ważne, byś pamiętał o porządkach w lodówce, wyrzucaniu psujących się produktów, a także o czyszczeniu koszy na śmieci, w których mogą znajdować się resztki jedzenia.
  1. Codziennie wietrz mieszkanie oraz pamiętaj, by w ciągu dnia odsłaniać rolety lub zasłony ? pleśnie są cieniolubne i szybciej rozwijają się w zacienionych pomieszczeniach i zakamarkach.
  1. Unikaj spacerów w okresie pylenia grzybów pleśniowych. Jeśli musisz zająć się pracami ogrodowymi, załóż maseczkę, by nie wdychać alergenów.

Inne porady
Porady
Sezon pylenia (październik): Cladosporium i Alternaria
Grzyby mikroskopowe, takie jak Cladosporium i Alternaria, są powszechnie spotykane w środowisku i choć niewidoczne...
Porady
Jesień zmierzchem alergii sezonowej?
Wrzesień to miesiąc, który często bywa mylnie uważany za okres wolny od pylenia roślin. W...
Porady
Alergie sezonowe a choroby przewlekłe
Alergie sezonowe są powszechnym problemem zdrowotnym, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Objawiają się one...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.