Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

5 sposobów na alergię na grzyby i pleśnie

5 sposobów na alergię na grzyby i pleśnie

Przyczyną alergii, szczególnie w okresie jesiennym, mogą być zarodki grzybów pleśniowych. Najczęściej uczulającymi pleśniami są Alternaria i Cladosporium. Najczęściej spotykamy je w przestrzeniach zamkniętych o dużej wilgotności takich jak łazienki, piwnice, strychy, a także parapety, kosze na śmieci czy klimatyzacja. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi grzybów i pleśni są nawilżacze powietrza, wysoka temperatura lub nieprawidłowa wentylacja. Alergia może jednak nas dotknąć nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach - źródłem pleśni zewnątrzdomowych mogą być opadłe liście, skoszona trawa czy siano.

Jakie są objawy alergii na grzyby i pleśnie?

Najczęstszymi symptomami alergii na grzyby pleśniowe są:

 • katar,
 • kichanie,
 • niedrożność i swędzenie nosa,
 • duszności,
 • świszczący oddech,
 • alergiczne zapalenie spojówek,
 1. Zadbaj o odpowiednią wilgotność w Twoim mieszkaniu. Zrezygnuj z nawilżacza powietrza, a także roślin doniczkowych i przedmiotów, które mogą zbierać kurz i wilgoć: wykładzin, zasłon okiennych, a także dywaników i mat w łazience. Możesz także zainwestować w elektryczny osuszacz powietrza.
 1. Nie zapominaj o porządkach. Częste odkurzanie i ścieranie kurzy zapobiega osadzaniu się alergenów na płaskich powierzchniach w mieszkaniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na łazienkę, której wysoka wilgotność może sprzyjać rozwojowi pleśni. Pamiętaj o dokładnym czyszczeniu kafelków, wanny, kabiny i baterii prysznicowej.
 1. Regularnie czyść i opróżniaj lodówkę. Źródłem grzybów pleśniowych może być także przeterminowana lub źle przechowywana żywność. Ważne, byś pamiętał o porządkach w lodówce, wyrzucaniu psujących się produktów, a także o czyszczeniu koszy na śmieci, w których mogą znajdować się resztki jedzenia.
 1. Codziennie wietrz mieszkanie oraz pamiętaj, by w ciągu dnia odsłaniać rolety lub zasłony ? pleśnie są cieniolubne i szybciej rozwijają się w zacienionych pomieszczeniach i zakamarkach.
 1. Unikaj spacerów w okresie pylenia grzybów pleśniowych. Jeśli musisz zająć się pracami ogrodowymi, załóż maseczkę, by nie wdychać alergenów.

Źródła:

 1. https://zyrtec.pl/6-faktow-o-alergii-na-grzyby-plesniowe/ (Dostęp: 13.08.2022)
 2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-na-grzyby-i-plesnie-objawy-i-leczenie-aa-bjRN-5GHx-FGzt.html#alergia-na-grzyby-i-plesnie-gdzie-czyhaja (Dostęp: 13.08.2022)
 3. https://www.medme.pl/choroby/alergia-na-grzyby-plesniowe,6.html (Dostęp: 13.08.2022)
  Copyright by UCB/VEDIM 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2022 07 PL-N-ZI-ALY-2200013