Dwanaście tradycyjnych, świątecznych… przyczyn reakcji alergicznych. Jak wyeliminować najczęstsze alergeny z wigilijnych potraw? Czy istnieją bezpieczne zamienniki dobrze znanych składników? Sprawdź nasze pomysły, a następnie ciesz się spokojnymi i pysznymi świętami bez alergii!
Gluten
Szansa, że na Twoim wigilijnym stole znajdzie się gluten są – co tu dużo mówić – niemal stuprocentowe. Uszka w barszczu, pierogi z kapustą i grzybami, krokiety czy większość świątecznych wypieków. Na szczęście oferta bezglutenowych mąk jest teraz bardzo szeroka. Spróbuj pierogów z połączenia mąki ziemniaczanej i ryżowej.
Laktoza
Znajdziesz ją w świątecznych ciastach czy popularnych sałatkach ze śmietaną i majonezem. Osoby z nietolerancją laktozy z łatwością znajdą jednak mleczne zamienniki, a sałatka… będzie smakować równie dobrze z jogurtem naturalnym.
Miód
Jeśli masz na niego uczulenie, z pewnością będziesz unikać tradycyjnej kutii, piernika czy klusek z makiem. Świetnie zastępuje go jednak syrop klonowy, czy syrop z agawy – w czasie świąt ciężko przecież odmówić sobie słodkości.
Ryby
Jeśli unikasz ich nie tylko ze względu na ości, ale także z powodu nieprzyjemnych objawów alergii, wypróbuj przepis na… rybę z selera! Wegańskie odpowiedniki rybnych przepisów mogą uratować Twoje święta.
Orzechy
Jednym kojarzą się ze świętami, a innym ze strachem przed reakcją alergiczną. Jak dobrze, że czeka na Ciebie jeszcze pyszny sernik!
Jajka
Są składnikiem majonezu, sałatek, ciast czy klusek z makiem, a także panierki do ryb. Do wypieków świetnie sprawdzą się wegańskie zamienniki, a majonez możesz zrobić z aquafaby, czyli wody po ciecierzycy.
Seler
Bardzo popularny alergen i bardzo ważny składnik… sałatki jarzynowej.
Grzyby
Znajdziesz je w krokietach, pierogach, czy grzybowej.
Mak
Nieodzowny na wigilijnym stole i uważany za jeden z silniejszych alergenów.
Rodzynki
Jeśli masz na nie uczulenie, najlepiej dołączyć do dużego grona zwolenników sernika bez rodzynków.
Choinka
Nie tylko potrawy mogą uczulić alergika. Zdarza się, że przyczyną kataru i napadowego kaszlu są świąteczne ozdoby. Mimo że nie wyobrażamy sobie bez nich świąt, przy mocno nasilonych objawach będziemy musieli z nich zrezygnować.
Gwiazda betlejemska
Choć osoby uczulone na pyłki mogą czuć się bezpieczniej zimą, to podczas wigilijnej kolacji powinny unikać ozdoby stołu, w postaci tej pięknie kwitnącej rośliny.
Jeśli przygotowujesz wigilijne potrawy dla swoich bliskich, spraw, by czuli się bezpiecznie. Wspólnie możecie cieszyć się wspaniałym smakiem świątecznych potraw!
Źródła:
Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Data oprac. 2021 11 PL-N-ZI-ALY-2100009