Nie widać ich gołym okiem, a mimo to potrafią uprzykrzyć życie niejednej osobie.. Roztocza są zmorą osób cierpiących na alergię, szczególnie gdy za oknem robi się chłodniej. Dlaczego? Jesień i zima to okres, w którym więcej czasu spędzamy w domu. Odkręcone kaloryfery i częste ulewy na zewnątrz sprzyjają rozwijaniu się roztoczy. Idealnymi warunkami dla ich […]
Nie widać ich gołym okiem, a mimo to potrafią uprzykrzyć życie niejednej osobie.. Roztocza są zmorą osób cierpiących na alergię, szczególnie gdy za oknem robi się chłodniej. Dlaczego? Jesień i zima to okres, w którym więcej czasu spędzamy w domu. Odkręcone kaloryfery i częste ulewy na zewnątrz sprzyjają rozwijaniu się roztoczy. Idealnymi warunkami dla ich rozwoju jest bowiem wysoka wilgotność powietrza (ponad 60%) i temperatura około 25°C. Istotny jest również fakt, że w okresie grzewczym rzadziej wietrzymy pomieszczenia. Kurz, który unosi się wraz z ciepłym powietrzem, osiada na tkaninach, pościeli i dywanach które stanowią idealną przestrzeń dla rozwijania się roztoczy. Spędzając więcej czasu w domu, zostawiamy także na kanapach, łóżkach, kocach czy tapicerowanych meblach większą ilość naskórka, który stanowi dla nich pożywienie. Co więcej, zima to również okres, w którym więcej czasu poświęcamy na domowe porządki. Przestrzenie za rzadko odsuwanymi szafami, łóżkami czy dywanami to idealne miejsca dla rozwijania się roztoczy. Ponieważ są bardzo małe (ich rozmiar mieści się pomiędzy 0,1 a 1 mm), są niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem, za to z łatwością dostają się do naszych dróg oddechowych.
Alergia na roztocza – objawy
Uczulenie na odchody roztocza, potocznie nazywane uczuleniem na kurz, to jedna z najczęstszych dolegliwość alergicznych występujących na świecie. Gatunki powodujące uczulenie to Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Symptomy alergii są szczególnie dokuczliwe w godzinach porannych. Jakie są objawy uczulenia na roztocza?
Jak zapobiegać alergii na roztocza?
Próżno szukać sposobu, który w 100% pozwoli wyeliminować ryzyko pojawienia się roztoczy. Istnieją jednak sposoby, które ograniczą ich rozmnażanie się, a co za tym idzie – pomogą nam w alergii. Co robić, by pozbyć się roztoczy?
Źródła:
Copyright by UCB/VEDIM 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2022 11 PL-N-ZI-ALY-2200015