Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Kalendarz pylenia: 12 miesięcy z alergią
Kalendarz pylenia: 12 miesięcy z alergią
Czy wiesz, które alergeny najbardziej zagrażają uczuleniowcom w poszczególnych miesiącach? Sprawdź nasz kalendarz dla alergików.
Kalendarz pylenia: 12 miesięcy z alergią
Czy wiesz, które alergeny najbardziej zagrażają uczuleniowcom w poszczególnych miesiącach? Sprawdź nasz kalendarz dla alergików.

STYCZEŃ
Zimą nadwrażliwcom doskwierają przede wszystkim objawy uczuleń całorocznych, np. na alergeny zwierząt, zarodników grzybów pleśniowych czy roztoczy kurzu domowego. Co robić by zmniejszyć liczbę tych ostatnich w mieszkaniu? Utrzymuj wilgotność w granicach 40-45 proc., regularnie odkurzaj odkurzaczem z filtrem HEPA oraz używaj pościeli i pokrowców z tkanin barierowych.

LUTY
W lutym uczuleniowcom nadal dają się we znaki symptomy alergii całorocznych. Według kalendarza pylenia mogą im także dokuczać objawy chorobowe związane z pyleniem olszy (olchy) i leszczyny. Warto pamiętać, że osoby nadwrażliwe na pyłek leszczyny, nierzadko mają także alergię na pyłek brzozy i olszy oraz na orzechy laskowe, jabłka, gruszki czy brzoskwinie.

MARZEC
Przed jakimi alergenami ostrzega marcowy kalendarz pylenia? Objawy uczuleniowe w tym miesiącu mogą być związane z kwitnieniem leszczyny, olszy i topoli. Jak sobie radzić na wiosnę? Ogranicz kontakt z alergenami. Objawy uczulenia (katar, kichanie, niedrożność nosa, łzawienie oczu) możesz też złagodzić lekami antyhistaminowymi dostępnymi bez recepty (np. Zyrtec UCB). W przypadku nasilonych problemów, idź do alergologa.

KWIECIEŃ
Jak pokazuje kalendarz pylenia, w tym miesiącu kwitnie przede wszystkim topola, dąb i brzoza. Alergeny pyłku brzozy są w Polsce drugą najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek i atopowej astmy pyłkowej. Uwaga, osoby nadwrażliwe na ten pyłek mogą mieć też alergię na jabłka, owoce pestkowe, orzechy, marchew czy ziemniaki.

MAJ
Wedle kalendarza pylenia w maju uczuleniowcom uprzykrza życie alergia na pyłek brzozy, dębu, szczawiu i pokrzywy oraz na zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Od połowy maja do końca lipca kwitną trawy. Są one najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej w naszym kraju.

CZERWIEC
Zgodnie z kalendarzem pylenia nadwrażliwcy mogą uskarżać się na objawy chorobowe wywołane przez alergeny pyłku traw, pokrzywy, komosy, babki i szczawiu oraz zarodników grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Trzeba też uważać na ukłucia i użądlenia owadów, a zwłaszcza os, pszczół, szerszeni i trzmieli. Ich następstwa mogą być poważne, a nawet ? zagrażać życiu.

LIPIEC
O czym informuje kalendarz dla alergików na lipiec? W pierwszej części miesiąca w powietrzu atmosferycznym nadal notuje się wysokie stężenie pyłku traw. W połowie lipca zaczyna też kwitnąć bylica, która silnie uczula. Przez cały miesiąc intensywnie zarodnikują również grzyby pleśniowe z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Pyli także babka, szczaw, komosa i pokrzywa.

SIERPIEŃ
Co może być przyczyną sierpniowych dolegliwości alergicznych? Jak podaje kalendarz pylenia, objawy alergii w tym miesiącu są związane m.in. z wysokimi stężeniami pyłku bylicy i pokrzywy oraz zarodników grzybów pleśniowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. W tym czasie pyli także komosa (średnie stężenie). W połowie sierpnia zaczyna się również kwitnienie ambrozji.

WRZESIEŃ
Nadal kichasz? Oto możliwe powody! Zgodnie z kalendarzem dla alergików w powietrzu atmosferycznym całej Polski notuje się wysokie stężenie zarodników grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium. W pierwszej części miesiąca ? w niektórych regionach kraju ? występują też średnie stężenia zarodników grzybów pleśniowych z rodzaju Alternaria, pyłków pokrzywy, traw i ambrozji.

PAŹDZIERNIK
Koniec sezonu kwitnienia roślin nie oznacza końca problemów z objawami alergii. Wedle kalendarza pylenia w październiku w powietrzu atmosferycznym Polski są jeszcze obecne uczulające zarodniki grzybów pleśniowych zewnątrzdomowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Dodatkowo w miesiącach jesienno-zimowych nadwrażliwcy dotkliwiej odczuwają objawy alergii całorocznych.

LISTOPAD
Listopad to kolejny miesiąc, w którym alergikom dają się bardziej we znaki objawy uczuleń całorocznych, np. na zwierzęta domowe. Alergeny naszych pupili znajdują się zwłaszcza w ich moczu, ślinie, pocie i w wydzielinie gruczołów łojowych. Pamiętaj, że maluchy chorujące na któreś ze schorzeń alergicznych lub będące dziećmi alergików nie powinny hodować żadnych zwierząt.

GRUDZIEŃ
Odczuwasz objawy uczulenia? Być może przyczyną jest nadwrażliwość na zarodniki grzybów pleśniowych wewnątrzdomowych. Jak unikać ich alergenów? Dbaj o niską wilgotność i dobrą wentylację w całym mieszkaniu i piwnicy, usuń rośliny doniczkowe, szybko wyrzucaj odpadki kuchenne, łatwo psujące się owoce oraz inne produkty z nalotem pleśni.


Źródła:


https://zyrtec.pl/kalendarz-pylenia/
K. Pałgan „Poradnik alergika. 4 pory roku alergii. Lato”, Warszawa 2015
https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61640,pylek-topoli
https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57697,pylek-leszczyny
http://alergia.pta.med.pl/porady-dla-alergikow/

© Copyright by UCB/VEDIM 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. PL/ZI/1803/0015
Inne porady
Porady
Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.